To jest dobry artykuł

William B. Davis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: William Davis.
William B. Davis
Ilustracja
Imię i nazwisko William Bruce Davis
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1938
Toronto, Kanada
Zawód aktor, reżyser
Współmałżonek Emmanuelle Davis
Lata aktywności od 1949
Strona internetowa

William Bruce Davis (ur. 13 stycznia 1938) – kanadyjski aktor filmowy i reżyser, znany szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Palacza w serialu Z Archiwum X[1]. Wystąpił w wielu programach telewizyjnych i filmach[2]. Założyciel własnej szkoły aktorskiej[3]. Były narciarz wodny, mistrz Kanady w tej dyscyplinie[4], działacz społeczny na rzecz walki z nikotynizmem[5], propagator sceptycyzmu, członek Committee for Skeptical Inquiry. W 2011 roku opublikował swoje wspomnienia w książce pt. Tam gdzie unosi się dym... Rozmyślania Palacza (tyt. oryg. Where There’s Smoke... The Musings of a Cigarette Smoking Man)[6].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Davis urodził się w Toronto w prowincji Ontario. Jego ojciec był prawnikiem, a matka – psychologiem[7]. Karierę aktorską rozpoczął w wieku 11 lat w teatrze radiowym i teatrze letnim. Jego kuzyni – Murray i Donald Davisowie – występowali w teatrze letnim „Gracze w Słomkowych Kapeluszach” w Ontario w latach 40. i wczesnych 50. Ćwiczyli w piwnicy domu państwa Davisów. Kiedy potrzebowali roli chłopca, dawali Williamowi jego pierwsze aktorskie zlecenia. Swój talent aktorski William Davis rozwijał w radiu CBC (CBC/Radio-Canada), występując jako aktor chłopięcy do wieku, w którym jego głos uległ mutacji[8].

W 1955 roku Davis rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Toronto, równolegle kontynuował karierę aktorską obok przyszłego aktora Donalda Sutherlanda. W roku 1959 ukończył uniwersytet z tytułem bakalaureata w dziedzinie filozofii. Podczas studiów przerzucił swoją uwagę z aktorstwa na reżyserię i wraz ze swym kolegą, Karlem Jaffaryem, przejął trupę i kierował „Graczami w Słomkowych Kapeluszach” przez kolejne cztery lata[9].

W 1960 roku Davis wyjechał do Anglii, aby uczyć się w londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuki Dramatycznej (ang. The London Academy of Music and Dramatic Art). Pracował w Wielkiej Brytanii przez następne pięć lat, reżyserując spektakle w teatrach repertuarowych i szkołach aktorskich. Był dyrektorem artystycznym Dundee Repertory Theatre[10] Ostatnim stanowiskiem jakie zajmował w Wielkiej Brytanii była posada asystenta reżysera w Royal National Theatre[11] u Laurencea Oliviera, gdzie pracował m.in. z Albertem Finneyem, Maggie Smith, Derekiem Jacobim oraz Ronaldem Pickupem[12]. Do Kanady powrócił w 1965 roku, by rozpocząć pracę w Narodowej Szkole Teatralnej (ang. The National Theatre School of Canada), i wkrótce – w wieku 28 lat – został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego anglojęzycznej sekcji aktorskiej[13]. W tym okresie cieszył się aktywnością jako niezależny reżyser w wielu kanadyjskich teatrach. W 1971 roku dołączył do nowo utworzonego Wydziału Dramatycznego Uniwersytetu Bishopa w Lennoxville w prowincji Quebec. Stał się dyrektorem artystycznym i założycielem festiwalu w Lennoxville, profesjonalnego teatru letniego, którego działalnością kierował przez całą dekadę[14].

Po powrocie do Toronto w późnych latach 70. Davis pracował kilka lat jako reżyser sztuk radiowych oraz wykładowca w Humber College. W okresie tym realizował się jako nauczyciel aktorstwa i aktor po przeszło dwudziestu latach nieobecności w zawodzie. Davis podejmował się wielu ról teatralnych i filmowych. Następnie uzyskał nominację na stanowisko dyrektora artystycznego Vancouver Playhouse Acting School, która wymagała od niego przeprowadzki wraz z żoną i dziećmi. Aktor wspomina ten moment w swoim pamiętniku następująco: „Tak więc jesienią 1985 roku przymocowaliśmy naszą używaną łódź do naszego używanego samochodu i ruszyliśmy przez kraj[15].

Choć okres jego pracy w Vancouver Playhouse był krótki, pozostał w samym mieście dłużej i w 1989 roku założył własną szkołę aktorską William Davis Centre for Actors Study[13]. Kształciło się w niej kilka przyszłych gwiazd, m.in. Lucy Lawless[16]. Davis był angażowany do coraz większej ilości ról, aż w końcu został zatrudniony do odegrania najsłynniejszej – roli Palacza w serialu Z Archiwum X, gdzie pojawiał się regularnie przez następne dziewięć lat. Poza serialem Davis występował w innych produkcjach, np. w serialach Gwiezdne wrota i Tajemnice Smallville, filmach i innych projektach. Od czasu do czasu brał udział w spotkaniach z fanami, rozdając autografy oraz podpisując egzemplarze swojej książki[17].

W późniejszych latach Davis powrócił do reżyserii spektakli teatralnych i filmowych. Napisał scenariusze i wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe. Współtworzył także scenariusze i reżyserował kilka odcinków serialu telewizyjnego 49th & Main dla kanadyjskiej CBC. W 2011 roku wyreżyserował dwie sztuki dla The United Players of Vancouver, Waste autorstwa Harleya Granvillea Barkera oraz Hay Fever autorstwa Noela Cowarda. Obecnie występuje w kanadyjskim serialu Continuum w roli Aleca Sadlera[18].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Pomimo popularności odgrywanej przez niego postaci Palacza, Davis rzucił palenie w latach 70. Kiedy rozpoczęto produkcję serialu Z Archiwum X, aktor musiał dokonać wyboru pomiędzy papierosami ziołowymi a standardowymi zawierającymi tytoń. Z początku zdecydował się na normalne papierosy, jednakże przeszedł na ziołowe w obawie przed nawrotem nałogu[19]. Davis wykorzystał swoją sławę zdobytą dzięki serialowi, by pomóc Kanadyjskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Walki z Rakiem (ang. Canadian Cancer Society) w realizacji jego programu walki z nikotynizmem[20].

William B. Davis jest byłym mistrzem Kanady w narciarstwie wodnym. Przez pewien czas bił rekordy w wyższych kategoriach wiekowych. W rozmowie z Brenandem Beiserem aktor przyznał, iż posiada kilka rekordów w trickach narciarskich w swojej kategorii wiekowej. Utrzymywał też przez pewien czas rekord w slalomie[8].

Od 2011 roku Davis dzieli czas pomiędzy Amerykę Północną i Francję, gdzie poślubił Emmanuelle Herpin, mieszkającą i pracującą na południu kraju[21]. Ma dwie córki z poprzedniego małżeństwa Melindę oraz Rebeccę. Melinda jest kardiologiem pracującym na University of Michigan, z kolei Rebecca prowadzi szkołę tańca Rebecca Davis Dance Company w Filadelfii z programem dla dzieci dotkniętych traumą konfliktów zbrojnych z krajów takich jak Bośnia, czy Rwanda. Davis jest także dziadkiem dla dwojga wnuków Amelii i Kevina[22].

Sceptycyzm[edytuj | edytuj kod]

William B. Davis biorący udział w panelu dyskusyjnym „Sceptycyzm i media” podczas CSICON w Nowym Orleanie w 2011r.

Podczas prac nad Z archiwum X Davis krytykowany był przez fanów serialu za swoją niewiarę w zjawiska paranormalne oraz obecność na Ziemi istot pozaziemskich[23]. Aktor zwrócił się do Barry’ego Beyersteina oraz Komitetu Badań Sceptycznych (ang. Committee for Skeptical Inquiry) z podaniem o przyjęcie go na członka organizacji. Davis stawał się coraz bardziej zaangażowany w działalność ruchu sceptycznego. Jako jego rzecznik zaczął prowadzić wykłady na uniwersytetach Ameryki Północnej oraz na konwentach sceptyków, m.in. CSI's CSICON w Nowym Orleanie[24].

Pytany przez Jacoba Fortina o rolę sceptyka w serialu, której sprzeciwiał się Richard Dawkins, Davis odpowiedział, że w pierwszej chwili odczuwał pewną obawę przed realizacją tego, co Dawkins określił mianem braku dowodów na cokolwiek. Obawiał się, iż show może zachęcać ludzi do bezkrytycznego myślenia: Serial jest fikcją... to nie dokument. O debacie, którą Davis moderował wraz z psychiatrą Johnem Mackem (zwolennikiem poglądu, iż na Ziemi dochodzi do uprowadzeń ludzi przez obcych), Davis powiedział, że wiele osób oczekiwało od niego, iż będzie wspierał Macka. Nie podzielał jednak jego zdania. Aktor przyznał, że przeprowadził z Mackem kilka dyskusji: Mack jest genialny... myli się, okazał się bardzo dobry... Jednym z problemów ludzkiej inteligencji jest to, że jesteśmy tak dobrzy w bronieniu idei, iż dotarliśmy do irracjonalności[25].

Z początku William B. Davis był agnostykiem, jednakże po ukończeniu studiów filozoficznych określił siebie jako ateistę[22].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Internet Movie Database[2]

Rok Tytuł Rola Uwagi
1983 Martwa Strefa Kierowca karetki
SCTV Channel Mężczyzna przy telefonie Half Wits Save the World Parade, serial telewizyjny
1985 The Cuckoo Bird Ted Film
Centrala Dziekan uniwersytetu
1986 The Beachcombers Dave Douglas Trial Balloon, serial telewizyjny
1987 Śmiertelne oszustwo Lawyer Film
Sworn to Silence Peter Massio Film
Airwolf F.I.R.M. official odc. The Key
Roque Warrior
Stavograd: Part 1
Stavograd: Part 2
Dziewczynka z zapałkami Doktor Sam Easton Film
1988 Kapitan Power i żołnierze przyszłości Arvin Judgement, serial telewizyjny
Niebezpieczna zatoka Frank Norris
Jack Kane
odc. Racing Against Time
High Five
1989 Beyond the Stars Hal Simon
Przedstawienie Heath Harris Film
I kto to mówi Lekarz sprzedający narkotyki
Wiseguy Curant / Inspector #2 odc. People Do it All the Time
The Merchant of Death
1990 Wszystko aby przeżyć Doktor Reynolds Film
To Pan Gedreau Film
1991 21 Jump Street Sędzia Harrison
Pan Weidlin
Pan Wickenton
odc. Crossfire
Champagne High
Mean Streets and Pastel Houses
MacGyver Sędzia Serial telewizyjny
Omen IV: Przebudzenie Lawyer (nie wymieniony w czołówce) Film
The Hitman Doktor Atkins
The Commish Don Chesley odc. A Matter of Life or Death: Part 1
A Matter of Life or Death: Part 2
1992 Diagnoza morderstwo Marvin Parkins
Street Justice Badgely Homecoming, serial telewizyjny
Nightmare Cafe Lekarz Sanctuary for a Child, serial telewizyjny
1993 North of 60 Inspektor Neilsen Out of the Blue, serial telewizyjny
1994 Serce dziecka Vern Film
Poza podejrzeniem Kapitan Dick Roth Film
Nie rozmawiaj z nieznajomym Huddleston Film
1995 Złe zamiary Przywódca grupy
Not Our Son Szef policji Film, autor niewymieniony w czołówce
Circumstances Unknown Gene Reuschel Film
Sliders Profesor Myman Eggheads, serial telewizyjny
When the Vows Break Doktor Alexander Film
1996 Podwójna świadomość Doktor Smoot
Mroczne dziedzictwo (serial telewizyjny) Doktor Bill Nigel Do not go Gently, serial telewizyjny
Obsesja zbrodni Nauczyciel Film
1998 The X-Files Game Palacz Gra komputerowa
The Last Tzaddik Pan Drazien Film krótkometrażowy
Z Archiwum X: Pokonać przyszłość Palacz
Rejs pod przymusem Doktor Norman Ellisy Film
Pechowi porywacze Henderson
1999 Mentors Sir Arthur Conan Doyle The Truth is in Here, serial telewizyjny
Murder Most Likely Inspektor Film
2000 Księżyc śmierci Ed Film
Kariera po trupach Doktor Hardwin Film
The Fearing Mind Michell Cofax Gentleman Caller, serial telewizyjny
2001 Żona tajniaka Agent Frank Gruning
Pierwsza fala Sagon Checkmate, serial telewizyjny
Niepokorny Russell
Wojna umysłów Parish
Po tamtej stronie Dr Biemler
Ed
John Wyrner
odc. Worlds Within
Out of Body
The Conversation
Jay i Cichy Bob kontratakują Palacz Aktor niewymieniony w czołówce
Wąglik Tye Crow
Mythquest Naczelny kapłan The Oracle, serial telewizyjny
Andromeda (serial telewizyjny) Profesor Logitch Pitiless as the Sun, serial telewizyjny
2002 Polished Phillip Film krótkometrażowy
Strefa Zniszczenia Z-ca dyrektora Edwards
Polisa śmierci Doktor Sam Verbush Film
Body & Soul Doktor Edward A. Esseff Serial telewizyjny
The Thing (gra komputerowa) Col. Whitely Gra komputerowa
Święty grzesznik Ojciec Michael Film
100 dni w dżungli Film
2003 Broken Saints Benjamin Palmer Głos
Arbor Vitae Stara dusza Film krótkometrażowy
Tajemnice Smallville Major William 'Billy' Tate odc. Relic
Ryan
Słowo honoru Lewis Kaplan – Szef Tysona Film
2004 Postrach z jeziora Doc Jenkins
Szpital „Królestwo” Dean Swinton The Young and the Headless, serial telewizyjny
The Cradle Will Fall Dist. Atty. Alex Myerson Film
Lyon King Minister finansów Film krótkometrażowy
Detektyw Murdoch Alderman Godfrey Shepcote Expect the Dying, serial telewizyjny
Packing Up Jenkins Film krótkometrażowy
The X-Files: Resist or Serve Palacz Gra komputerowa
2005 The Cost of Living Mark Mortinson Film krótkometrażowy
The Last Round Mitchell
Tilt Ojciec Mike Nobody Ever Listens, serial telewizyjny
Max rządzi: Przygody superszpiega Rick Brinkley
Robson Arms Dr Carlisle Wainwright odc. Aftershock
The Recipe
Educating Alicia
The Loney Passion of Mr. Tan
A Material Breach
Dark Pines Shannon Fraser Film dokumentalny
Gwiezdne wrota (serial telewizyjny) Damaris
Ori Prior Damaris
odc. The Fourth Horseman
Babylon
2006 Nie z tego świata Profesor koledżu Scarecrow, serial telewizyjny
The Janitors Harvey Film krótkometrażowy
Ciemna noc General Killion Film
Jej wielka słabość Richard O’Brien Film
Sisters Dr Bryant
Tajemnica Hidden Lane Sędzia Landers Film
Canadian Comedy Shorts minister finansów Episode #10.9, serial telewizyjny
2007 Posłańcy Colby Price
Judicial Indiscretion Senator Garland Wolf Film
Facet, który się zawiesił Peter Milbank
Mistrzowie science-fiction Prezydent The Awakening, serial telewizyjny
2008 The Femme Fatale Sam Film krótkometrażowy
Oblicza strachu Ojciec Chris In Sickness and in Health, serial telewizyjny
A Pickle Mack Film krótkometrażowy
Ocaleni Jack
Reverse Chris Film krótkometrażowy
2009 Possession Doktor Creane
Spóźniony gość Pan Dutton Film telewizyjny
The Shortcut Benjamin Hartley
Caprica Minister Chambers Pilot, serial telewizyjny
Śmiertelna odwilż Ted
Skaza Veltz
Web of Desire Doktor Charles Friedman Film
2010 Blob Szef Film krótkometrażowy
Człowiek cel Whitey Doyle Run, serial telewizyjny
Medium Raw: Night of the Wolf Doktor Robert Parker Film
Flowers for Norma Starszy pan #2 Film krótkometrażowy
Amazon Falls[26] Calvin
R.L. Stine's The Haunting Hour Plumberg serial telewizyjny
2011 Goose on the Loose Alfons David
Monstrum (film) William Walsh Film
2012 The Tall Man Szeryf Chestnut
Continuum Alec Sadler (2077) Serial telewizyjny
2013 Motel de Gracia (niezweryfikowane) w trakcie produkcji
Singularity Principle Lawrence Cason
2016 Z archiwum X Palacz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Notka o serialu Z Archiwum X na oficjalnej stronie Williama B. Davisa.
 2. a b William B. Davis. IMDb.
 3. William B. Davis jako nauczyciel aktorstwa - oficjalna strona aktora.
 4. Informacje o narciarstwie wodnym na oficjalnej stronie Williama B. Davisa.
 5. Tob Control. Potpourri. Tobacco Control.
 6. Informacja o książce na oficjalnej stronie Williama B. Davisa.
 7. William B. Davis: Where There's Smoke: Musings of a Cigarette Smoking Man, a Memoir. Toronto: 2011, s. 4. ISBN 978-1-77041-052-7.
 8. a b William B. Davis, Brendan Beiser: This Conversation. This Conversation TV.
 9. Fred Euringer: A Fly on the Curtain. Ottawa: 2000, s. 103. ISBN 978-0778011415.
 10. William B. Davis: Where There's Smoke: Musings of a Cigarette Smoking Man, a Memoir. Toronto: 2011, s. 112. ISBN 978-1-77041-052-7.
 11. History. 1960–1969. National Theatre School of Canada.
 12. Strona serwisu Amazon.com z opisem książki Davisa.
 13. a b Program Advisory Committee. Vancouver Institute of Media Arts.
 14. Festival Lennoxville. Canadian Theatre Encyclopedia.
 15. William B. Davis: Where There's Smoke: Musings of a Cigarette Smoking Man, a Memoir. Toronto: 2011, s. 210. ISBN 978-1-77041-052-7.
 16. Lucy Lawless: Expanded Bio. Loyal to Lucy and Xena.
 17. O serialu Z Archiwum X na prywatnej stronie Williama B. Davisa.
 18. William B. Davis. williambdavis.com.
 19. William B. Davis, Gilles Nuytens: Interview with William B. Davis. The Scifi World.
 20. Tob Control. Potpourri. Tobacco Control.
 21. Wywiad z Williamem B. Davisem dla portalu fanquarterly.com.
 22. a b William B. Davis Życie Osobiste.
 23. Allison Cossitt: Cigarette-Smoking Man. The Committee for Skeptical Inquiry.
 24. Oficjalna strona Committee for Skeptical Inquiry.
 25. Jacob Fortin: TGA Podcast: Episode 154. The Good Atheist Podcast.
 26. William B. Davis, Amazon Falls, Toronto Film Festival. RealTVFilms.